Kalkulator procentowy

reklama

Kalkulator procentowy służy do szybkiego i łatwego obliczania zadań związanych z procentami. W chwili możesz dowiedzieć się, ile wynosi procent z liczby lub sprawdzić o ile procent jedna liczba różnic się od drugiej. Nasz kalkulator procentów powie Ci, jakim procentem jest dana liczba. Możesz też liczbę powiększyć (dodać) lub pomniejszyć (odjąć) o procent (który wpiszesz w odpowiednie miejsce). Obliczanie procentów za pomocą tego kalkulatora jest naprawdę proste. Poniżej wpisz liczbę w odpowiednią rubrykę i oblicz procent, który Cię interesuje.

Liczba po przecinku (dokładność)
%
%
%
%
%
umieść to narzędzie u siebie: pobierz kod

Definicja procenta

Procent jest jedną setną z pewnej wielkości. Czyli:

1% danej liczby jest 1/100 tej liczby
a% danej liczby to a/100 tej liczby

Definicję procenta możemy również przeczytać na stronie Wikipedii: procent.

Objaśnienie działań, czyli jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze?

Może zadajesz sobie pytanie: jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze? Poniżej znajdziesz odpowiedzi, w jaki sposób samodzielnie policzyć procenty (używając m.in. kalkulatora).

 1. Obliczanie procentu z liczby

  Jeśli np. chcemy wiedzieć ile wynosi 18% z liczby 1234, należy skorzystać z następującego równania:
  (a / 100) * b, gdzie a jest procentem, natomiast b jest liczbą, dla której wykonujemy obliczenie. I tak:
  18% z liczby 1234, to (18 / 100) * 1234 = 222.12

 2. Obliczanie jakim procentem jednej liczby jest inna liczba

  (a / b) * 100

 3. Obliczanie o ile procent liczba różni się od drugiej liczby

  Różnice w cenach w poszczególnych sklepach różnią się na tych samych produktach o kilka lub kilkanaście procent. Aby policzyć, o ile procent różni się cena za np. kilogram ziemniaków w dwóch różnych sklepach, należy skorzystać ze wzoru:
  ((b – a) / a ) * 100

  Np. w jednym sklepie kilogram ziemniaków kosztuje 1,55 zł a w drugim 1,78 zł: ((1.78 – 1.55) / 1.55) * 100 = 14.84

 4. Jak podaną liczbę powiększyć o dany procent

  Zastanawiacie się jak dać napiwek kelnerowi? Np. 10? Właśnie dostaliście rachunek na kwotę 85 zł. Należy skorzystać z następującego wzoru:
  a * (1 + b/100)

  Czyli: 85 * (1 + 10/100) = 93.5

 5. Jak pomniejszyć daną liczbę o podany procent

  Sukienka kosztuje 230 zł, ale na wystawie widnieje tabliczka, na której jest napisane -15% na każdą sukienkę. Aby szybko obliczyć, ile będzie wynosiła sukienka po zniżce, należy jej cenę pomniejszyć o 15%. Wzór rozwiązujące to zadanie:
  a * (1 – b/100)

  Czyli: 230 * (1 – 15/100) = 195.5

Kalkulator procentowy – przykłady użycia

Powyższy kalkulator może się przydać w codziennym życiu. Przykład? Oto kilka z nich:

Podsumowanie

Zaprezentowany tu kalkulator procentowy działa bardzo dobrze na przeglądarkach w komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach oraz smartfonach.

Brakuje tu jakiegoś działania, które często wykorzystujesz w życiu codziennym? Ciągle się zastanawiasz ile to procent? Masz pomysł jakie obliczanie procentów przyda się innym? Zobacz jak się z nami skontaktować i napisz do nas. Postaramy się rozbudować nasz kalkulator procentów.

Jak widać nasz kalkulator do obliczania procentów może się przydać w wielu sytuacjach. Z pewnością docenią go uczniowie i studenci. U nas zadanie typu oblicz procent wykonuje się dziecinnie łatwo. Poza wspomnianymi już osobami, które się kształcą, przyda się on również inwestorom i przedsiębiorcą. Po podaniu danych, wynik może pomóc w podjęciu ważnych decyzji.

Kalkulator procentowy jest podzielony na poszczególne zadania. Podział ten powinien ułatwić odnalezienie i wykonanie konkretnego obliczenia na procentach.

Cieszymy się, że trafiliście na naszą stronę i skorzystaliście z narzędzia przygotowanego dla Was. Zapraszamy do korzystania z naszych innych kalkulatorów. Jednym z nich jest kalkulator procentu składanego.

Mamy również nadzieję, że jeśli kiedyś znów będziecie musieli obliczyć procent z liczby, to szybko traficie na naszą stronę, na której znajduje się kalkulator procentowy.

zobacz również: