Kalkulator ułamków zwykłych do podstawowych działań

reklama

Kalkulator ułamków zwykłych to narzędzie online, które umożliwia wykonywanie podstawowych działań arytmetycznych na ułamkach zwykłych. Kalkulator jest łatwy w obsłudze i pozwala na szybkie wykonywanie obliczeń. Wykonuje on operacje matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie na dwóch podanych przez Ciebie ułamkach. Wpisz liczniki i mianowniki ułamków, wybierz działanie a wynik pojawi się automatycznie w drugim boksie.

Narzędzie to przyda się, gdy nie potrafisz wykonać obliczeń samodzielnie lub chcesz sprawdzić wynik działań na ułamkach zwykłych. Wynik wyświetlany jest jako ułamek zwykły, a obliczenia dokonywane są po każdej zmianie, jaką wprowadzisz.



wynik
umieść to narzędzie u siebie: pobierz kod

Jak korzystać z kalkulatora ułamków zwykłych?

Kalkulator ułamkowy pozwala dokonać podstawowych operacji matematycznych na dwóch ułamkach zwykłych. Aby dokonać obliczeń, należy podać licznik i mianownik obu ułamków. Są to pola wymagane. Następnie należy wybrać działanie, które chcemy wykonać: dodawanie (+), odejmowanie (−), mnożenie (×) bądź dzielenie (÷)

Liczba będąca całością (przed ułamkiem), nie musi być podana (jest opcjonalna).

Ułamki zwykłe

Ułamek zwykły składa się z licznika a, mianownika b i kreski ułamkowej. Jego zapis wygląda następująco: a b Reprezentuje on liczbę równych części jakiejś całości. Licznik mówi nam ile mamy części natomiast mianownik oznacza całkowitą liczbę części.

Wartość ułamka to iloraz (wynik dzielenia) a przez b. Mianownik ułamka nigdy nie może być zerem (0).

Aby lepiej zrozumieć ułamki można posłużyć się pizzą: pizza jest ona podzielona na 6 części. Gdy wyciągniemy z niej jeden kawałek, mamy jeden kawałek z sześciu, czyli: 1 6

Ułamek właściwy i niewłaściwy

Ułamek nazywamy właściwym, gdy jego licznik jest mniejszy od mianownika.

Ułamek nazywamy niewłaściwym, gdy jego licznik jest większy od mianownika.

Liczba mieszana to taka liczba, która posiada liczbę całkowitą oraz ułamek, np: 2 1 3

Działania na ułamkach zwykłych

Działania na ułamkach zwykłych, czyli: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, wykonuje się wg określonych wzorów. Zastosowanie ich pozwoli Ci wykonać działania krok po korku.

Zastosowanie ułamków zwykłych w codziennym życiu

Ułamki zwykłe to nic innego jak dzielenie liczb całkowitych przez siebie. Można je spotkać wszędzie dookoła nas, a nawet jeśli się tego nie spodziewamy, to jest bardzo prawdopodobne, że wykorzystujemy je codziennie.

Pierwszym i najbardziej oczywistym przykładem jest dzielenie pizzy czy tortu na równe kawałki. W takim przypadku używa się ułamków zwykłych w postaci 1/2, 1/3, 1/4 itd. Dzięki temu można szybko i łatwo podzielić każdą pizzę czy tort na równe kawałki, bez konieczności używania noża i wagi.

Ułamki zwykłe możemy spotkać m.in. w kuchni przy przyrządzaniu posiłków. Często przepisy podają składniki w ułamkach, np. 3/4 szklanki mąki, 1/2 łyżeczki soli itp.

Kolejnym przykładem jest robienie zakupów. Często spotykamy się z takimi wyrażeniami jak: 1/2 kg jabłek, 3/4 kg mąki itd.

Innym przykładem jest czas. Czasami mówimy o 1/4 godziny, 1/2 godziny, 3/4 godziny itd.

Podsumowując, ułamki zwykłe są bardzo przydatne w codziennym życiu. Można je spotkać wszędzie dookoła nas i warto poznać ich kilka podstawowych zastosowań.

Zadania

Poniżej kilka prostych zadań z ułamkami zwykłymi:

Podsumowanie

Kalkulator ułamków zwykłych jest prostym, łatwym w użyciu narzędziem, które z pewnością przyda się każdemu, kto od czasu do czasu musi wykonywać obliczenia z ułamkami. Jest on bardzo przydatny dla uczniów i studentów, którzy potrzebują go do pracy domowej i dla każdego, kto musi od czasu do czasu wykonywać obliczenia z ułamkami zwykłymi.

zobacz również: