Kalkulator spalania paliwa

reklama

Kalkulator spalania paliwa pozwala szybko obliczyć średnie spalanie paliwa w pojeździe (samochodzie, motocyklu, itp.). Do przeprowadzenia obliczeń należy podać dwie dane: ilość spalonego paliwa oraz przejechany dystans. W naszym kalkulatorze spalania jest możliwość podania trzeciej wartości jaką jest cena za jeden litr paliwa. Wówczas obliczone zostaną również koszt przejechania 1 km oraz koszt przejechania całego dystansu.

opcjonalnie

Jak korzystać z kalkulatora spalania?

Kalkulator spalania to prosty kalkulator, który szybko obliczy jakie jest średnie spalanie oraz jaki jest koszt przejechanej trasy.

Do obliczeń należy podać kilka danych:

Jeśli nie podasz ceny paliwa w wyniku obliczeń otrzymasz jedynie informację o średnim spalaniu. Gdy cena paliwa jest podana zostanie obliczony koszt przejechania 1 km oraz koszt przejechania całej trasy.

Jak uzyskać potrzebne dane?

Jeśli chcesz uzyskać dane potrzebne do obliczenia średniego spalania, wykonaj kilka kroków:

Ilość przejechanych kilometrów odczytujesz z licznika po przejechaniu trasy, a ilość spalonego paliwa to ilość paliwa jaką zatankowałeś za drugim razem.

Wzór na obliczenie średniego zużycia paliwa

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi danymi, czyli wiesz jaka ilość paliwa została spalona oraz jaki dystans przejechałeś, możesz skorzystać ze wzoru i samodzielnie obliczyć średnie spalanie.

Wzór na średnie zużycie paliwa jest bardzo prosty. Obliczeń możesz dokonać na zwykłym kalkulatorze. Wzór przedstawia się następująco:

średnie spalanie (na 100km) = (ilość spalonego paliwa / przejechany dystans) * 100

Przykład

Załóżmy, że przejechaliśmy 315 km i w tym czasie spaliliśmy 20 litrów paliwa. Średnie spalanie wynosi wówczas: (20 / 315) * 100 = 6,35 litrów na 100 km.

Podsumowanie

Skoro jesteście już w stanie obliczyć jakie jest średnie spalanie w Waszym samochodzie oraz wiecie jaki jest koszt przejechania 1 km (lub całego dystansu) warto poszukać informacji o tym co zrobić, aby średnie spalanie wynosiło jak najmniej. Zastosowanie się do zasad eko jazdy, pozwoli na zmniejszenie wartości średniego spalania a to w praktyce może zdecydowanie wpłynąć na to ile wydajecie pieniędzy na paliwo.

Życzymy aby obliczana średnia w naszym kalkulatorze spalania paliwa była jak najmniejsza. Szerokiej drogi.

zobacz również: