Kalkulator potęg

reklama

Kalkulator potęg to proste i wygodne narzędzie, które umożliwia szybkie obliczenie potęgi dowolnej liczby (wykonuje potęgowanie liczby). Wystarczy podać podstawę i wykładnik, a kalkulator automatycznie wyliczy wynik, który pojawi się po znaku równości. Gdy w wyniku pojawia się liczba, która jest ułamkiem, możesz ustalić, z jaką dokładnością (ile miejsc po przecinku) ma się ona wyświetlić.

equal8
umieść to narzędzie u siebie: pobierz kod

Jak korzystać z kalkulatora potęg?

Kalkulator potęg pozwala na obliczanie potęg dowolnego stopnia. Wystarczy w odpowiednie pola podać wykładnik potęgi oraz podstawę potęgi. Wynik pojawi się błyskawicznie.

Gdy potęgujesz liczby, które są ułamkami dziesiętnymi, możesz ustawić, z jaką dokładnością (ile liczb po przecinku) zostanie przedstawiony wynik.

Potęgowanie - definicja

Potęgowanie to działanie matematyczne, które polega na podniesieniu liczby do określonej potęgi. Definiuje się je następująco:

Potęga an jest to pomnożenie n razy liczby rzeczywistej a, czyli: potęgowanie - definicjan jest liczbą naturalną i nazywamy ją wykładnikiem potęgi
a jest liczbą rzeczywistą i nazywamy ją podstawą potęgi.
Wynik potęgowania nazywa się potęgą elementu.

Można powiedzieć, że potęgowanie jest działaniem dwuargumentowym, które polega na wielokrotnym mnożeniu elementu przez siebie.

Warto również wspomnieć o kilku szczególnych przypadkach potęgowania. Jeśli wykładnik potęgi jest równy 0, to podstawa do potęgi 0 wynosi 1 (bez względu na to, jaka jest podstawa). Jeśli wykładnik jest równy 1, to podstawa do potęgi 1 wynosi sama podstawa. A jeśli wykładnik jest ujemny, to podstawa do potęgi ujemnej oznacza odwrotność liczby, która jest wynikiem podniesienia podstawy do potęgi o wartości bezwzględnej wykładnika.

Ponadto warto wiedzieć, że potęgowanie jest działaniem odwracalnym. Oznacza to, że jeśli wykonamy potęgowanie, a następnie obliczymy pierwiastek, korzystając z tej samej podstawy i wykładnika, to otrzymamy liczbę, która jest równa pierwotnej podstawie.

Przykłady

Zastosowanie potęg

Najbardziej praktycznym zastosowaniem potęg jest zapisanie dużych liczb. Potęgi liczby 10 to liczby kończące się pewną liczbą zer. Przybliżona prędkość światła to:
3 ∙ 108 m/s

2n to potęgi, które mają swoje zastosowanie w informatyce. Komputery bazują na dwóch wartościach: 0 i 1.

Potęgowanie modulo jest wykorzystywane w kryptografii.

Podsumowanie

Kalkulator potęg to proste narzędzie, które dla podanego wykładnika i podstawy podaje wynik potęgowania. Działaniem odwrotnym do potęgowania jest pierwiastkowanie. O tym, czym dokładnie jest pierwiastkowanie, przykłady i kalkulator znajdziesz na stronie kalkulatora pierwiastków.

zobacz również: