Kalkulator potęg wykonuje potęgowanie liczby. Podaj wykładnik potęgi oraz podstawę potęgi. Wynik błyskawicznie pojawi się po znaku równości. Gdy w wyniku pojawia się liczba, która jest ułamkiem, możesz ustalić, z jaką dokładnością (ile miejsc po przecinku) ma się ona wyświetlić.
Kalkulator potęg
Kalkulator potęg pozwala na obliczanie potęg dowolnego stopnia. Wystarczy w odpowiednie pola podać wykładnik potęgi oraz podstawę potęgi. Wynik pojawi się błyskawicznie.
Gdy potęgujesz liczby, które są ułamkami dziesiętnymi, możesz ustawić, z jaką dokładnością (ile liczb po przecinku) zostanie przedstawiony wynik.
Potęgowanie - definicja
Potęga an jest to pomnożenie n razy liczby rzeczywistej a, czyli: n jest liczbą naturalną i nazywamy ją wykładnikiem potęgi
a jest liczbą rzeczywistą i nazywamy ją podstawą potęgi.
Wynik potęgowania nazywa się potęgą elementu.
Może powiedzieć, że potęgowanie jest działaniem dwuargumentowym, które polega na wielokrotnym mnożeniu elementu przez siebie.
Przykłady
22 = 2 ∙ 2 = 4
- czyli dwa do potęgi drugiej, inaczej można przeczytać jako dwa do kwadratu.33 = 3 ∙ 3 ∙ 3 = 27
- czyli trzy do potęgi trzeciej, inne określenie41 = 4
- czyli an = n40 = 1
- czyli a0 = 1
Zastosowanie potęg
Najbardziej praktycznym zastosowaniem potęg jest zapisanie dużych liczb. Potęgi liczby 10 to liczby kończące się pewną liczbą zer. Przybliżona prędkość światła to:3 ∙ 108 m/s
2n
to potęgi, które mają swoje zastosowanie w informatyce. Komputery bazują na dwóch wartościach: 0 i 1.
Potęgowanie modulo jest wykorzystywane w kryptografii.
Podsumowanie
Kalkulator potęg to proste narzędzie, które dla podanego wykładnika i podstawy podaje wynik potęgowania. Działaniem odwrotnym do potęgowania jest pierwiastkowanie. O tym czym dokładnie jest pierwiastkowanie, przykłady i kalkulator znajdziesz na stronie kalkulatora pierwiastków.
zobacz również: