Kalkulator potęg

reklama

Kalkulator potęg wykonuje potęgowanie liczby. Podaj wykładnik potęgi oraz podstawę potęgi. Wynik błyskawicznie pojawi się po znaku równości. Gdy w wyniku pojawia się liczba, która jest ułamkiem, możesz ustalić, z jaką dokładnością (ile miejsc po przecinku) ma się ona wyświetlić.

equal8

Kalkulator potęg

Kalkulator potęg pozwala na obliczanie potęg dowolnego stopnia. Wystarczy w odpowiednie pola podać wykładnik potęgi oraz podstawę potęgi. Wynik pojawi się błyskawicznie.

Gdy potęgujesz liczby, które są ułamkami dziesiętnymi, możesz ustawić, z jaką dokładnością (ile liczb po przecinku) zostanie przedstawiony wynik.

Potęgowanie - definicja

Potęga an jest to pomnożenie n razy liczby rzeczywistej a, czyli: potęgowanie - definicjan jest liczbą naturalną i nazywamy ją wykładnikiem potęgi
a jest liczbą rzeczywistą i nazywamy ją podstawą potęgi.
Wynik potęgowania nazywa się potęgą elementu.

Może powiedzieć, że potęgowanie jest działaniem dwuargumentowym, które polega na wielokrotnym mnożeniu elementu przez siebie.

Przykłady

Zastosowanie potęg

Najbardziej praktycznym zastosowaniem potęg jest zapisanie dużych liczb. Potęgi liczby 10 to liczby kończące się pewną liczbą zer. Przybliżona prędkość światła to:
3 ∙ 108 m/s

2n to potęgi, które mają swoje zastosowanie w informatyce. Komputery bazują na dwóch wartościach: 0 i 1.

Potęgowanie modulo jest wykorzystywane w kryptografii.

Podsumowanie

Kalkulator potęg to proste narzędzie, które dla podanego wykładnika i podstawy podaje wynik potęgowania. Działaniem odwrotnym do potęgowania jest pierwiastkowanie. O tym czym dokładnie jest pierwiastkowanie, przykłady i kalkulator znajdziesz na stronie kalkulatora pierwiastków.

zobacz również: