Kalkulator pierwiastków

reklama

Kalkulator pierwiastków to proste narzędzie online, które umożliwia szybkie i łatwe obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia. Dzięki naszemu kalkulatorowi możesz szybko i łatwo obliczyć pierwiastki liczb. Aby dokonać pierwiastkowania, w boksie poniżej, podaj stopień pierwiastka oraz liczbę pod pierwiastkiem. Wynik pojawi się automatycznie po znaku równości. Jeśli w wyniku otrzymujesz liczbę, która ma rozwinięcie dziesiętne, możesz ustalić, z jaką dokładnością ma się wyświetlić, czyli ile miejsc po przecinku ma się pojawić w wyniku.

root
equal3.00
umieść to narzędzie u siebie: pobierz kod

Jak korzystać z kalkulatora pierwiastków?

Kalkulator pierwiastków pozwala na obliczenia pierwiastków dowolnego stopnia. Możesz obliczać pierwiastek kwadratowy (2 stopnia), pierwiastek 3 stopnia, itd.

Nasz kalkulator pierwiastków jest idealny dla studentów, nauczycieli, a także osób pracujących w dziedzinach, w których często występują pierwiastki. Jest szybki, łatwy w obsłudze i dostępny online, więc możesz korzystać z niego z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

A jak korzystać z tego kalkulatora pierwiastków? Należy najpierw podać stopień pierwiastka (np. 2, 3, 4, 5, itd) i liczbę, którą pierwiastkujemy.

Dodatkowo możesz ustawić, z jaką dokładnością (ile liczb po przecinku) zostanie przedstawiony wynik. Domyślnie jest on podawany z dwiema liczbami po przecinku.

Jak widać ten kalkulator pierwiastków to bardzo łatwe w obsłudze narzędzie online, z którego możesz korzystać, gdy tylko musisz obliczyć pierwiastek dowolnego stopnia z liczby.

Pierwiastkowanie - definicja

Pierwiastek n-tego stopnia z liczby a równa się b, gdy b do potęgi n-tej jest równe apierwiastkowanie - definicja

Pierwiastkowanie jest to działanie matematyczne, które jest odwrotnością względem potęgowania. Pierwiastki to nic innego jak odwrotności potęg.

Gdy mamy do czynienia z pierwiastkiem drugiego stopnia (pierwiastek z 2, czyli n = 2), to przy zapisie pomija się tę cyfrę. Pierwiastek taki możemy czytać jako pierwiastek kwadratowy.
Gdy mamy do czynienia z pierwiastkiem trzeciego stopnia (pierwiastek z 3, czyli n = 3), to taki pierwiastek możemy czytać jako pierwiastek sześcienny.

Pierwiastek z 3

Pierwiastek kwadratowy z 3 jest liczbą niewymierną i jej przybliżona wartość wynosi: 1.73205080757. Dłuższe rozwinięcie tej liczby: 1.73205080756887729352744634150587236694280525381038062805580697945193...
Pierwiastek z 3 nazywany jest również stałą Teodora (Teodor z Cyreny - grecki matematyk, ur. 460 p.n.e.). Platon w swoim tekście przypisał mu podanie pierwszego dowodu na niewymierność pierwiastków kwadratowych, m.in. z liczby 3.

Pierwiastek z 3 jest wartością, która pojawia się jako niektóre wymiary w figurach geometrycznych. Np:

Podsumowanie

Pierwiastki występują w wielu dziedzinach matematyki, takich jak algebra, równania i nierówności, geometria czy analiza matematyczna. Są również często wykorzystywane w fizyce i innych dziedzinach nauki.

Pierwiastki można podzielić na pierwiastki kwadratowe, sześcienne i ogólne. Pierwiastki kwadratowe to pierwiastki drugiego stopnia, czyli takie, które po podniesieniu do kwadratu dają daną liczbę. Pierwiastki sześcienne to pierwiastki trzeciego stopnia, czyli takie, które po podniesieniu do sześcianu dają daną liczbę. Pierwiastki ogólne to pierwiastki dowolnego stopnia.

W przypadku pierwiastków kwadratowych i sześciennych istnieją wzory umożliwiające ich obliczenie. Dla pierwiastków kwadratowych jest to wzór Bhaskaraye, natomiast dla pierwiastków sześciennych jest to wzór Cardano. W przypadku pierwiastków ogólnych obliczenia mogą być bardziej skomplikowane i wymagają zastosowania bardziej zaawansowanych metod matematycznych.

Pierwiastki są bardzo przydatne w wielu dziedzinach matematyki, takich jak algebra, geometria i analiza. Pierwiastki kwadratowe są często używane do obliczania długości przeciwprostokątnej w trójkącie prostokątnym, a pierwiastki trzeciego stopnia są często używane do obliczania objętości sześcianu lub innego ciała geometrycznego. Ich znajomość jest niezbędna do rozwiązywania wielu równań i nierówności, a także do obliczania wielu wielkości w fizyce i innych dziedzinach.

Kalkulator pierwiastków z pewnością przyda się uczniom i studentom. Jego używanie jest banalnie proste, a wynik działania pojawia się błyskawicznie. Odwrotnym działaniem do pierwiastkowania jest potęgowanie, więc jeśli potrzebujesz do tego działania odpowiedniego narzędzia, zajrzyj na nasz kalkulator potęg.

zobacz również: