Skala
:
Długość rzeczywista:
Długość na mapie/projekcie:

O Kalkulatorze Skali

Ten kalkulator skali pozwala na automatyczne obliczanie rzeczywistych rozmiarów na podstawie podanej skali i długości. Pozwala on również na przeliczenie skali na podstawie podanej rzeczywistej długości i przeskalowanej długości.

Pomysł na stworzenie tego narzędzia powstał gdy musieliśmy obliczyć skalę na planie mieszkania. Dzięki temu kalkulatorowi możemy sami obliczyć skalę a następnie obliczać jakie w rzeczywistości są wymiary ścian, ich odległości, itp. itd.

Jak korzystać z Kalkulatora Skali?

Jeśli znasz skalę (np. 1:10), wpisz jej wartość w odpowiednich polach (Skala). Następnie możesz wprowadzić rzeczywistą długość, aby poznać jej wartość jaka powinna się pojawić na mapie lub projekcie. Lub odwrotnie, wprowadź wartość w polu Długość na mapie/projekcie, aby poznać jej rzeczywistą długość.

Domyślnie rozmiary są podane w metrach, ale nie ma problemu z podaniem jednej długości np. w kilometrach i odczytaniem drugiej długości w stopach.

W polach z długościami masz możliwość wybrania jednostki, w której wprowadzasz długości i w której są one wyświetlane. Możesz wybrać z pośród następujących jednostek:

W pobliżu tych dwóch pól z długościami znajduje się otwarty lub zamknięty znak kłódki (, ). Zamknięta kłódka oznacza, że po zmianie jednostki, wartość wprowadzona w polu nie zostanie przekształcona. Jest to przydatne, jeśli np. popełniłeś błąd i nie wybrałeś wcześniej właściwej jednostki. Jeśli kłódka jest otwarta , po zmianie jednostki, wartość wpisana w polu zostanie przekonwertowana. Dzięki temu możemy poznać wynik długości w interesujących nas jednostkach i nie musimy ich dodatkowo przeliczać. Może się to wydawać trochę skomplikowane, ale po kilku próbach użycia, szybko zrozumiesz o co chodzi i zaczniesz używać naszego kalkulatora skali zgodnie z Twoimi potrzebami.

A co zrobić, jeśli nie wiesz, w jakiej skali jest mapa lub projekt? Nie ma problemu. Nasz kalkulator może również obliczyć skalę na podstawie dwóch długości (rzeczywistej i w skali - tej z mapy). Aby obliczyć współczynnik skali, należy kliknąć na otwartą kłódkę , która znajduje się nad polem skali, aby ją “zablokować”. Następnie możesz wprowadzić dwie długości w odpowiednich polach. Skala zostanie obliczona automatycznie. Teraz wystarczy ponownie kliknąć na ikonę kłódki , aby móc obliczyć długości na podstawie właśnie obliczonej skali.