Kalkulator procentowy

Kalkulator procentowy służy do szybkiego i łatwego obliczanie procentów. Szybko dowiesz się ile wynosi procent z liczby. Nasz Kalkulator z procentami online powie Ci jakim procentem jest dana liczba. Możesz też liczbę powiększyć (dodać) lub pomniejszyć (odjąć) o podany procent. Obliczanie procentów razem z nami jest naprawdę proste.

Liczba po przecinku (dokładność)
Ile wynosi %
z liczby
wynik:
Jakim procentem liczby
jest liczba
wynik:
O ile procent liczba
różni się od liczby
wynik: %
Liczbę
powiększ o (dodaj) %
wynik:
Liczbę
pomniejsz o (odejmij) %
wynik:

Definicja procenta

kalkulator procentowy - procent

Procent jest jedną setną z pewnej wielkości. Czyli:
1% danej liczby jest 1/100 tej liczby
a% danej liczby to a/100 tej liczby

Definicję procenta możemy również przeczytać na stronie Wikipedii: procent.

Objaśnienie działań

A teraz krótkie objaśnienie w jaki sposób samodzielnie policzyć procenty.

1. Obliczanie procentu z liczby

Jeśli np. chcemy wiedzieć ile wynosi 18% z liczby 1234, należy skorzystać z następującego równania:

(a / 100) * b, gdzie a jest procentem, natomiast b jest liczbą, dla której wykonujemy obliczenie. I tak:

18% z liczby 1234, to (18 / 100) * 1234 = 222,12

2. Obliczanie jakim procentem jednej liczby jest inna liczba

(a / b) * 100

3. Obliczanie o ile procent liczba różni się od drugiej liczby

Różnice w cenach w poszczególnych sklepach różnią się na tych samych produktach o kilka lub kilkanaście procent. Aby policzyć o ile procent różni się cena za np. kilogram ziemniaków w dwóch różnych sklepach, należy skorzystać ze wzoru

((b – a) / a ) * 100

Np. w jednym sklepie kilogram ziemniaków kosztuje 1,55 zł a w drugiem 1,78 zł: ((1,78 – 1,55) / 1,55) * 100 = 14.84

4. Jak podaną liczbę powiększyć o dany procent

Zastanawiacie się jak dać napiwek kelnerowi? Np. 10? Właśnie dostaliście rachunek na kwotę 85 zł. Należy skorzystać z następującego wzoru:

a * (1 + b/100)

Czyli: 85 * (1 + 10/100) = 93,5

5. Jak pomniejszyć daną liczbę o podany procent

Sukienka kosztuje 230 zł, ale na wystawie widnieje tabliczka, na której jest napisane -15% na każdą sukienkę. Aby szybko obliczyć ile będzie wynosiła sukienka po zniżce, należy jej cenę pomniejszyć o 15%. Wzór rozwiązujące to zadanie:

a * (1 – b/100)

Czyli: 230 * (1 – 15/100) = 195,5

Kalkulator procentowy – przykłady użycia

Powyższy kalkulator może się przydać w codziennym życiu. Przykład? Oto kilka z nich:

  • Zastanawiasz się ile zostawić napiwku w restauracji za obiad, który właśnie zjadłeś z przyjaciółmi? Kwotę z rachunku wpisz w odpowiednią rubrykę (druga od dołu) i powiększ ją o procent, który wpisujesz w drugą rubrykę (np. 10, 15, itd). Wynik pojawi się automatycznie. Proste.
  • A może grasz na giełdzie i zastanawiasz się o ile procent wzrosły akcje spółki, w którą zainwestowałeś? Skorzystaj ze środkowego formularza i dowiedź się o ile procent cena akcji wzrosła (lub zmalała) w stosunku do obecnej wyceny.
  • Chcesz wiedzieć ile będzie kosztował Cię nowy telefon z 5% zniżką? Wpisz w ostatnim formularzu kwotę za telefon (np. 825)  i pomniejsz ją o rabat jaki proponuje sprzedający (np. 5). Rezultat działania pojawi się w polu Wynik (np. 783.75).

Obliczanie procentu z liczby, jakim procentem danej liczby jest inna liczba, o ile procent liczba różni się od drugiej liczby, powiększenie lub pomniejszenie liczby o dany procent (potocznie: dodawanie i odejmowanie procentu) to podstawowe działania jakie mogą nas spotkać w codziennym życiu. Warto poznać te podstawowe wzory aby wiedzieć jak obliczać te procenty. A jeśli nie mamy czasu na obliczenia możemy szybko skorzystać z naszego kalkulatora procentowego, który szybko dokona za nas odpowiednie wyliczenia.
Zaprezentowany tu kalkulator procentowy działa bardzo dobrze na przeglądarkach w komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach oraz smartfonach.

Brakuje tu jakiegoś działania, które często wykorzystujesz w życiu codziennym? Masz pomysł jakie obliczanie procentów przyda się innym?  Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i napisz do nas. Postaramy się rozbudować nasz kalkulator procentowy.

Zakończenie

Jak widać nasz kalkulator do obliczania procentów może się przydać w wielu sytuacjach. Cieszymy się, że trafiliście na naszą stronę i skorzystaliście z narzędzia przygotowanego dla Was. Zapraszamy do korzystania z naszych innych kalkulatorów. Mamy również nadzieję, że jeśli kiedyś znów będziecie musieli obliczyć procent z liczby to szybko traficie na naszą stronę, na której znajduje się kalkulator procentowy.