Kalkulator spalania paliwa pozwala szybko obliczyć średnie spalanie paliwa w pojeździe (samochodzie, motocyklu, itp.). Do przeprowadzenia obliczeń należy podać dwie dane: ilość spalonego paliwa oraz przejechany dystans. W naszym kalkulatorze spalania jest możliwość podania trzeciej wartości jaką jest cena za jeden litr paliwa. Wówczas obliczone zostaną również koszt przejechania 1 km oraz koszt przejechania całego dystansu.

Ilość spalonego paliwa (w litrach)
Przejechany dystans (w kilometrach)
Cena paliwa (za 1 litr)
opcjonalnie

Kalkulator spalania, jak to liczymy: wzór

Wzór na średnie zużycie paliwa jest bardzo prosty i każdy może samodzielnie dokonać obliczeń na najprostszym kalkulatorze:

średnie spalanie (na 100km) = (ilość spalonego paliwa / przejechany dystans) * 100

przykład: załóżmy, że przejechaliśmy 315 km i w tym czasie spaliliśmy 20 litrów paliwa. Średnie spalanie wynosi wówczas (20 / 315) * 100 = 6,35 litrów na 100 km.

Podsumowanie

Skoro jesteście już w stanie obliczyć jakie jest średnie spalanie w Waszym samochodzie oraz wiecie jaki jest koszt przejechania 1 km (lub całego dystansu) warto poszukać informacji o tym co zrobić, aby średnie spalanie wynosiło jak najmniej. Zastosowanie się do zasad eko jazdy, pozwoli na zmniejszenie wartości średniego spalania a to w praktyce może zdecydowanie wpłynąć na to ile wydajecie pieniędzy na paliwo.

Życzymy aby obliczana średnia w naszym kalkulatorze spalania paliwa była jak najmniejsza. Szerokiej drogi.